Jak spakować plecak w góry?

Właśnie przygotowujesz się do swojej pierwszej w życiu prawdziwej wyprawy w góry. Wiesz, że bezpośredni kontakt z naturą zawsze nakłada na ciebie pewne ryzyko, dlatego pragniesz tak się do niego przygotować, aby w twoim plecaku znalazło się wszystko to, czego możesz później potrzebować. Pora zatem zabrać się za szykowanie do wyjazdu. Jak spakować plecak w góry? Koniecznie musisz tutaj pamiętać o kilku elementach.

Dobre zorganizowanie

Zanim jeszcze stworzysz swoją listę niezbędnych rzeczy do zabrania, koniecznie zapoznaj się lepiej z tą górą, na którą zamierzasz się wspiąć. Sprawdź, jakie panują na niej warunki. Wyszukaj w Internecie pogodę długoterminową, by chociaż mniej więcej przygotować się na możliwą temperaturę czy ewentualne opady. Oczywiście takim prognozom nigdy nie możesz ufać w pełni. Pogoda w górach jest zmienna, dlatego też w ciągu kilkunastu minut potrafi przemienić się ze słonecznej aury w zimną zawieruchę. Bądź gotowy na wszystko. Nie musisz oczywiście zakładać na siebie grubych kurtek, jeżeli udajesz się na letni wyjazd, ale przynajmniej spakuj do plecaka kurtkę przeciwdeszczową, ciepły polar, czapkę oraz rękawiczki. Pamiętaj też, że na szczycie potrafi być znacznie zimniej niż na terenach położonych tuż pod górą. Tak naprawdę najlepiej by było, gdybyś zainwestował w ubrania termoaktywne, które same dostosują się do warunków panujących na zewnątrz.

Ubrania to jednak nie wszystko

Pakując się na wyjazd w góry, musisz też pomyśleć o odpowiednim prowiancie. Nawet jeśli z natury jesteś osobą, która raczej zbyt wiele nie je i oszacowałeś, że twoja wycieczka nie zajmie ci więcej niż pięć godzin, nie możesz pozwolić sobie na wyjście z domu bez spakowanego posiłku. Ratownicy górscy zawsze przypominają o tym turystom. W górach nieraz panują bowiem ciężkie warunki, które zmuszą cię do bardzo intensywnego wysiłku fizycznego. Nigdy nie wiesz, kiedy twoje siły całkowicie się zużyją i zaczniesz potrzebować dodatkowego paliwa, aby móc ruszyć dalej i wejść na szczyt lub z niego zejść. Na wszelki wypadek schowaj więc do plecaka przynajmniej ze dwie kanapki i tabliczkę czekolady. Nie zapomnij też o wodzie. Musisz stale się nawadniać, aby twój organizm był gotowy do działania.

Prowiant i porządne ubranie to podstawowe rzeczy, które zawsze pojawiają się w poradnikach opisujących, jak spakować plecak w góry. Prawdopodobnie jednak będziesz też potrzebować kilku innych przedmiotów. Na pewno przydadzą ci się chusteczki higieniczne, telefon komórkowy, notes, latarka oraz mała apteczka pierwszej pomocy.

Redakcja bloco.pl