Jaka jest różnica między kasetą a wolnobiegiem?

Wiosna coraz śmielej sobie poczyna, już powietrze jest orzeźwiające, już można chodzić na spacery. Można też wyciągać rowery i jeździć na przejażdżki – czy to wyłącznie po swoim mieście, czy to nawet jeżdżąc za miasto. Jak jednak złożyć swój własny rower, gdy go jeszcze nie masz? Jakie elementy do niego dołożyć? Czym różni się kaseta rowerowa od wolnobiegu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasety? Czy wpływa ona na komfort jazdy? I gdzie można kupić produkty takie, jak kaseta rowerowa Shimano?

1. Dlaczego warto korzystać z roweru – jakie to ma zalety?

2. Jak wybrać odpowiednie rower dla siebie?

3. Czym różni się kaseta rowerowa od wolnobiegu?

4. Kasety rowerowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze kasety rowerowej?

5. Kaseta Shimano – gdzie można znaleźć dobre kasety Shimano?

Dlaczego warto korzystać z roweru – jakie to ma zalety?

układ napędowy roweru i kaseta rowerowa w zbliżeniu

Jazda na rowerze ma mnóstwo zalet. Pomijając już nawet fakt, że w ten sposób można z łatwością dostać się w miarę szybko z punktu A do punktu B, to jednak ogromną zaletą jest to, że na rowerze można wjechać praktycznie wszędzie. Wiejska droga, asfalt, chodnik – to wszystko nadaje się do jazdy. Rowerem można jeździć po górskich drogach, po leśnych ścieżkach czy nawet po łąkach. Kolejną zaletą jest to, że w ten sposób można uprawiać aktywność fizyczną – a jak wiadomo, sport to zdrowie. 

Jak wybrać odpowiednie rower dla siebie?

Rowerów na rynku jest naprawdę bardzo wiele. Każdy więc jest w stanie wybrać dla siebie taki model, który najbardziej będzie spełniał wszystkie, nawet najwyższe, wymagania. Jak jednak znaleźć ten jeden odpowiedni model dla siebie? Jaki napęd wybrać – czy lepsze będą kasety z rzędami zębatek czy też wolnobieg? Na co zwrócić uwagę w rowerach? Czy nadają się do jazdy w mieście, czy są przystosowane do jazdy po górskich ścieżkach? 

Czym różni się kaseta rowerowa od wolnobiegu?

dobrze dobrana kaseta rowerowa do układu

Przede wszystkim warto mieć świadomość jednej rzeczy: kaseta rowerowa i wolnobieg to nie są zamienniki. Jeżeli w twoim rowerze od samego początku znajdował się wolnobieg, to nie będziesz mógł go wymienić na kasetę i na odwrót. Pierwszą różnicą pomiędzy tymi dwoma opcjami jest to, że w najmniejszym wolnobiegu jest aż 14 zębów, z kolei najmniejsza kaseta może mieć zaledwie 10 zębów, co sprawia, że można uzyskać na drodze większe prędkości. Nie warto zapominać również o możliwości wymiany: znacznie prościej jest wymienić kasetę od wolnobiegu. Dlatego wolnobiegi stosowane są praktycznie wyłącznie w rowerach budżetowych, a te droższe modele mają już kasety. 

Kasety rowerowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze kasety rowerowej?

Jaka powinna być kaseta rowerowa? Na co warto zwrócić uwagę wybierając ten mechanizm tak, aby dobrze sprawował się w połączeniu z modelem twojego roweru? Na pewno warto jest wiedzieć, z jakiego materiału został wykonany. Ile ma rzędów, do jakiego roweru jest przeznaczony i ile (oraz jakie) jest kombinacji przełożeń. Ważne są także takie kwestie, jak waga czy konstrukcja – na nie również warto zwrócić uwagę. 

Kaseta Shimano – gdzie można znaleźć dobre kasety Shimano?

Jedną z popularniejszych marek kaset rowerowych jest Shimano, chociaż na pewno nie jest to jedyna dobra marka, którą warto wziąć pod uwagę wybierając kasety dla swojego roweru. Gdzie można jednak spotkać produkty marki Shimano? Na pewno w internecie, na takich stronach, jak rowertour. Tam z pewnością znajdziesz najróżniejsze kasety, także te od Shimano, które mogą cię zainteresować i będą pasować do modelu roweru, który masz w swoim posiadaniu. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja bloco.pl