Jak zacząć przygodę na ściance wspinaczkowej?

Ruch jest ważny zarówno dla zdrowia, jak i dla zachowania dobrego samopoczucia. Pozwala zachować odpowiednią masę ciała, a przy zwiększonej intensywności wydzielane są hormony szczęścia, które odpowiadają za dobry nastrój. Sposobów na aktywność fizyczną jest bardzo dużo, tak więc nikt nie powinien mieć najmniejszego problemu z tym, aby znaleźć taką formę ruchu, która mu będzie najbardziej odpowiadać.

Początki na ściance wspinaczkowej

Wspinaczka sportowa, a nawet ta rekreacyjna , jeszcze do niedawna była zarezerwowana tylko dla stosunkowo wąskiej grupy osób. Trzeba było mieć odpowiedni sprzęt, który nie należy do najtańszych. Chcąc jechać w skałki czy na trasy wspinaczkowe w górach trzeba było też mieć znajomych, którzy pokażą od czego zacząć. Od pewnego czasu sytuacja ta zaczęła się zmieniać, w większych miastach powstają sztuczne ścianki wspinaczkowe, które znacznie ułatwiają rozpoczęcie przygody z tą dyscypliną sportową.

Ścianka wspinaczkowa jak zacząć swoją przygodę z tą aktywnością?

Rozpoczęcie nauki wspinania, zwłaszcza na sztucznej ściance jest stosunkowo proste. Nie trzeba posiadać żadnych specjalnych umiejętności czy sprzętu. Oczywiście warto mieć dobrą kondycję fizyczną. Osobom wysportowanym będzie o wiele łatwiej zacząć przygodę ze wspinaczką niż takim, którzy do tej pory całe popołudnia spędzali w wygodnym fotelu. Każdy, kto chce zacząć się wspinać, powinien zorientować się, gdzie w jego okolicy znajduje się sztuczna ścianka do wspinaczki.

Pierwszy trening – co wziąć ze sobą?

Wybierając się na pierwszy trening wspinaczkowy, oczywiście można skompletować całe niezbędne wyposażenie, jednak z uwagi na to, że jest to dość duży wydatek, przynajmniej na początku lepszym pomysłem będzie jego wypożyczenie. W większości klubów gdzie są ścianki wspinaczkowe, można wypożyczyć buty do wspinaczki, uprząż czy woreczek z magnezją. Niezbędny będzie luźny strój sportowy, który będzie pozwalał na pełną swobodę ruchów.

Pierwszy trening z instruktorem

Na pierwszy trening na sztucznej ściance wspinaczkowej warto zamówić sobie instruktora, który pokaże jak obsługiwać się sprzętem. Każdy, kto zaczyna wspinaczkę, początkowo korzysta z zabezpieczenia na wędkę, potrzebny będzie więc także partner do asekuracji. Wyjątek stanowią niskie ścianki boulderowe, na których wspinaczkę można ćwiczyć bez konieczności dodatkowego zabezpieczenia. Wspinaczka to doskonała forma rekreacji, która pozwala na rozwinięcie wszystkich grup mięśniowych. Mogą ją uprawiać osoby w każdy wieku, pod warunkiem, że nie nie mają żadnych przeciwwskazań zdrowotnych.

Redakcja bloco.pl