Niezbędnik podróżnika, czyli co można zabrać ze sobą na pokład samolotu

Pierwsza podróż samolotem dostarcza każdemu z nas sporej ilości stresu i niepewności. Często nie zamartwiamy się samym lotem ale masą systemowych etapów, przez które przechodzimy pojawiając się na lotnisku.

Kolejki na lotnisku

Odprawa, nadawanie bagażu, czy służba kontrolna mogą zająć sporą ilość czasu co jeszcze dodatkowo dokłada nam stresu, bo przecież nie wiemy czy uda nam się zdążyć na samolot. Jednym z miejsc, w którym zatrzymujemy się na dłużej jest stacja kontroli bagażu podręcznego i samych pasażerów. W tych miejscach zazwyczaj są najdłuższe kolejki, ponieważ prześwietlanie bagażu zwykle przeciąga się ze względu na nieodpowiednią zawartość. Spora część podróżujących nie jest świadoma obowiązujących na lotniskach praw , w tym o ograniczeniach dotyczących wnoszonych na pokład samolotu rzeczy. W zależności od tego jaką linią lotniczą lecimy i jaką opcję wybraliśmy kupując bilety, nasze bagaże podręczne mogą być różne. Na stacji kontroli pracownicy nie zajmują się weryfikowaniem, czy bagaż, który wnosimy jest zgodny w wykupioną na bilecie lotniczym opcją. Ich zadaniem jest prześwietlenie zawartości toreb i plecaków oraz kontrola osobista pasażera.
Wszystkie płyny, łącznie z kosmetykami muszą znajdować się w buteleczkach o pojemności 100 ml a ich pojemność łączna nie może przekraczać 1 l. Wszystkie substancje płynne należy zapakować do szczelnego, przezroczystego, foliowego woreczka.

Na pokład samolotu kategorycznie zabrania się wnoszenia:

* substancji łatwopalnych, toksycznych, wybuchowych a także chemicznych
* Narzędzi, zwłaszcza tych o ostrych końcach takich jak noże i tasaki
* Narzędzi roboczych takich jak wiertarka, śrubokręt
* Przedmiotów ostrych, metalowych takich jak pilniczek, igła, druty do szycia, nożyczki o długości ramion powyżej 6 cm.
*Żyletek i golarek bez osłonki plastikowej
* Broni palnej, ostrej, spiczastej a także ich wszelkich imitacji
* Sprzętu sportowego o ostrych, metalowych elementach
* Alkoholu powyżej 70 % i pojemności 100 ml.
Nie ma ograniczeń co do przewożenia leków, nawet jeżeli są one w postaci płynnej.
Napoje o pojemności powyżej 100 ml mogą być wniesione do samolotu pod warunkiem, że zostały kupione w strefie bezcłowej.

Dla osoby, która pierwszy raz ma zamiar odbyć podróż samolotem cała procedura odprawy pasażerskiej może wydać się skomplikowana i przerażająca, jednak szybko okazuje się, że nie jest tak źle jak mogło się wydawać. Powyższa lista w sposób znaczący uświadamia nam czego nie można a co można zabrać do samolotu. Odpowiednie przygotowanie do odprawy w znaczny sposób ułatwia nam lotniskowy schemat wchodzenia na pokład.

Redakcja bloco.pl