Co zwiedzić w województwie śląskim?

Województwo śląskie to nie tylko Katowice. Jest tu wiele miejsc wartych uwagi — zarówno z punktu widzenia architektonicznego, jak i przyrodniczego. Sprawdź listę, dzięki której dowiesz się, co warto zwiedzić w województwie śląskim.

W poniższym artykule zwiedzanie województwa śląskiego zaczniemy od północy. Nawet jeśli podróż rozpoczniemy z centrum aglomeracji śląskiej, łatwo przemieścimy się w dowolny punkt interesującego nas obszaru. W końcu można zdecydować się na wynajem busa — Będzin, Sosnowiec, Katowice, Gliwice są miastami, w których zamówimy samochód na dowolną ilość osób. Nie musimy się martwić o problemy związane z transportem.

Ok. Zaczynajmy podróż pod hasłem “co zwiedzić w województwie śląskim?” od stolicy dawnego województwa częstochowskiego.

Częstochowa to nie tylko Jasna Góra

Symbolem Częstochowy jest Jasna Góra i oczywiście warto to sanktuarium odwiedzić, nawet jeśli jesteśmy osobami niewierzącymi. Miejsce to ma szczególne znaczenie z punktu widzenia historii naszego kraju. Znajduje się tam wiele cennych przedmiotów o charakterze historycznym.

Ciekawym punktem mapy Częstochowy jest Radioteleskop. Swoista osobliwość architektury, która przykuwa wzrok zarówno miejscowych jak i przyjezdnych. Przyrząd ma docelowo służyć jako infrastruktura do badania kosmosu.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Będąc w północnej części województwa śląskiego, warto nieco zboczyć  z trasy łączącej Katowice z Częstochową i obejrzeć piękne tereny na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Znajdują się tutaj ruiny zamków wchodzących w skład Orlich Gniazd. Mowa o zamku w Olsztynie i Ogrodzieńcu. 

Katowice — coraz nowocześniejsza stolica województwa

Zastanawiając się, co zwiedzić w województwie śląskim, na pewno trafimy do Katowic. Tutaj jest całe mnóstwo miejsc i wydarzeń, które warto odwiedzić, wizytując w tym mieście. W pierwszej kolejności na pewno należy iść do tzw. Katowickiej Strefy Kultury. Tutaj znajduje się NOSPR, Spodek, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonii Polskiego Radia. Praktycznie każdy z tym obiektów jest kultowy.

Dodatkowo, warto zwiedzić piękne katowickie śródmieście. Secesyjne, modernistyczne nurty krzyżują się tu, tworząc istną mozaikę. Miasto robi wrażenie, mimo że może sprawiać wrażenie nieco zaniedbanego.   

Gliwice

Myśląc o miastach województwa śląskiego każdy w pierwszej kolejności myśli o Katowicach. To błąd, bo Gliwice to fantastyczne miasto — ładne architektoniczne, interesujące pod względem kultury, jak również z dużym potencjałem biznesowym. 

Tutaj znajduje się słynna palmiarnia. Miejsce, w którym można podziwiać egzotyczne rośliny. Na uwagę w przypadku Gliwic również zasługuje ciekawa poniemiecka architektura. Każdy miłośnik architektury doceni walory urbanistyczne obecne w zabudowie miasta. 

tychy — stolica polskiego browarnictwa

Dobrym pomysłem będą odwiedziny jednego z największych w Polsce browarów. Na ich terenie znajduje się Muzeum Tyskich Browarów Książęcych. Nie trzeba być piwoszem, aby czerpać przyjemności z wizyty w tym miejscu. Opowieść na temat historycznych aspektów warzenia piwa powinna spodobać się każdemu. 

Bielsko-Biała — polska stolica bajek

Bielsko to piękne miasto. Według różnych rankingów jest ono uznawane za jedno z najlepszych miejsc do życia w Polsce. Póki co, skupmy się na tym, co zobaczyć w Bielsku podczas wycieczki po województwie śląskim. 

Co zwiedzać w województwie śląskim? Podsumowanie

Przyjmując, że na zwiedzanie województwa śląskiego mamy tylko weekend, może się okazać, że powyższa lista będzie zbyt długa. Oczywiście do każdego należy decyzja, z których punktu wycieczki chce zrezygnować. Jesteśmy przekonani, że każdy z punktów powyższej listy ma sporo do zaoferowania odwiedzającym.  

Redakcja bloco.pl