Czy w hotelu można palić papierosy?

Palenie wyrobów tytoniowych w większości obiektów hotelarskich jest zabronione, przy czym zakaz ten najczęściej obowiązuje jedynie w ściśle wyznaczonych pomieszczeniach. Hotele starają się sprostać oczekiwaniom wszystkich gości, także palaczy. Aby jednak uniknąć rozczarowania czy nieprzyjemnych konsekwencji, warto przed zarezerwowaniem pokoju sprawdzić, jakie konkretnie zasady panują w danym obiekcie.

Palenie papierosów w pokojach hotelowych i częściach wspólnych

W wielu hotelach palenie wyrobów tytoniowych zarówno w częściach wspólnych, jak i w pokojach jest całkowicie niedopuszczalne, ponadto tego typu zakazem zwykle objęte są również balkony oraz łazienki. Hotele podejmują różne środki, by wyegzekwować od palaczy przestrzeganie obowiązujących w obiekcie zasad. Przede wszystkim w pomieszczeniach znajdują się tabliczki informujące o zakazie, lecz w związku z tym, że takie komunikaty często są ignorowane przez gości, coraz więcej hoteli decyduje się na bardziej stanowcze kroki.

W pokojach, restauracjach, strefach relaksu, salach szkoleniowych mogą być zamontowane czujniki dymu – jeśli gość zapali papierosa, instalacja przeciwpożarowa od razu uruchomi alarm, który z pewnością wywoła duże zamieszanie. Lepiej zrezygnować też z próby zasłaniania czy wyłączania czujnika – w przypadku nowoczesnych urządzeń takie działania nie tylko się nie powiodą, ale dodatkowo mogą sprawić, że gość zostanie obciążony kosztami związanymi z uszkodzeniem wyposażenia pokoju.

Czy w hotelach znajdują się strefy dla palaczy?

Osoby, którym zależy na swobodnej możliwości palenia wyrobów tytoniowych podczas pobytu w hotelu, powinny poszukać obiektów oferujących specjalne strefy dla palaczy. Zazwyczaj w takich hotelach wydzielone są palarnie oraz miejsca na świeżym powietrzu, w których zapalenie papierosa nie stanowi żadnego problemu. Więcej trudności może sprawić znalezienie obiektu z pokojami przeznaczonymi dla palaczy, ponieważ z tego typu noclegu nie mogliby skorzystać goście niepalący, co byłoby dla hotelu dużą stratą.

Palenie wyrobów tytoniowych w pokoju powoduje, że całe pomieszczenie trzeba następnie gruntownie posprzątać. Odświeżenia mogą wymagać meble, elementy tapicerowane, materac, tekstylia – usuwanie zapachu tytoniu jest kosztowne i niełatwe. Dlatego goście, którzy nie chcą narazić się na dodatkowe opłaty, powinni palić tylko w miejscach do tego wyznaczonych – wyjaśnia pracownik Amber Hotelu z Gdańska.

Palenie papierosów w pokoju mimo zakazu może zakończyć się koniecznością poniesienia kosztów związanych nie tylko ze sprzątaniem. W wielu regulaminach hotelowych znajduje się zapis, że za złamanie zakazów dotyczących korzystania z wyrobów tytoniowych hotel dolicza do rachunku karę mogącą wynosić nawet kilkaset złotych. Szukanie sposobów na obejście zasad po prostu się więc nie opłaca – warto za to dokładnie sprawdzić warunki rezerwacji, przeczytać regulamin i poprosić recepcjonistę o wyjaśnienie wszelkich wątpliwości. Jeśli dany hotel nie wychodzi naprzeciw palaczom, lepiej poszukać innego obiektu, niż narażać się na niespodziewane wydatki.

Redakcja bloco.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *