Czy w hotelu można palić papierosy?

Palenie wyrobów tytoniowych w większości obiektów hotelarskich jest zabronione, przy czym zakaz ten najczęściej obowiązuje jedynie w ściśle wyznaczonych pomieszczeniach. Hotele starają się sprostać oczekiwaniom wszystkich gości, także palaczy. Aby jednak uniknąć rozczarowania czy nieprzyjemnych konsekwencji, warto przed zarezerwowaniem pokoju sprawdzić, jakie konkretnie zasady panują w danym obiekcie.

Palenie papierosów w pokojach hotelowych i częściach wspólnych

W wielu hotelach palenie wyrobów tytoniowych zarówno w częściach wspólnych, jak i w pokojach jest całkowicie niedopuszczalne, ponadto tego typu zakazem zwykle objęte są również balkony oraz łazienki. Hotele podejmują różne środki, by wyegzekwować od palaczy przestrzeganie obowiązujących w obiekcie zasad. Przede wszystkim w pomieszczeniach znajdują się tabliczki informujące o zakazie, lecz w związku z tym, że takie komunikaty często są ignorowane przez gości, coraz więcej hoteli decyduje się na bardziej stanowcze kroki.

W pokojach, restauracjach, strefach relaksu, salach szkoleniowych mogą być zamontowane czujniki dymu – jeśli gość zapali papierosa, instalacja przeciwpożarowa od razu uruchomi alarm, który z pewnością wywoła duże zamieszanie. Lepiej zrezygnować też z próby zasłaniania czy wyłączania czujnika – w przypadku nowoczesnych urządzeń takie działania nie tylko się nie powiodą, ale dodatkowo mogą sprawić, że gość zostanie obciążony kosztami związanymi z uszkodzeniem wyposażenia pokoju.

Czy w hotelach znajdują się strefy dla palaczy?

Osoby, którym zależy na swobodnej możliwości palenia wyrobów tytoniowych podczas pobytu w hotelu, powinny poszukać obiektów oferujących specjalne strefy dla palaczy. Zazwyczaj w takich hotelach wydzielone są palarnie oraz miejsca na świeżym powietrzu, w których zapalenie papierosa nie stanowi żadnego problemu. Więcej trudności może sprawić znalezienie obiektu z pokojami przeznaczonymi dla palaczy, ponieważ z tego typu noclegu nie mogliby skorzystać goście niepalący, co byłoby dla hotelu dużą stratą.

Palenie wyrobów tytoniowych w pokoju powoduje, że całe pomieszczenie trzeba następnie gruntownie posprzątać. Odświeżenia mogą wymagać meble, elementy tapicerowane, materac, tekstylia – usuwanie zapachu tytoniu jest kosztowne i niełatwe. Dlatego goście, którzy nie chcą narazić się na dodatkowe opłaty, powinni palić tylko w miejscach do tego wyznaczonych – wyjaśnia pracownik Amber Hotelu z Gdańska.

Palenie papierosów w pokoju mimo zakazu może zakończyć się koniecznością poniesienia kosztów związanych nie tylko ze sprzątaniem. W wielu regulaminach hotelowych znajduje się zapis, że za złamanie zakazów dotyczących korzystania z wyrobów tytoniowych hotel dolicza do rachunku karę mogącą wynosić nawet kilkaset złotych. Szukanie sposobów na obejście zasad po prostu się więc nie opłaca – warto za to dokładnie sprawdzić warunki rezerwacji, przeczytać regulamin i poprosić recepcjonistę o wyjaśnienie wszelkich wątpliwości. Jeśli dany hotel nie wychodzi naprzeciw palaczom, lepiej poszukać innego obiektu, niż narażać się na niespodziewane wydatki.

Redakcja bloco.pl