Co zabrać na wycieczkę w góry?

Dla wielu osób na świecie nie ma przyjemniejszego sposobu na spędzanie wolnego czasu niż całodzienne wycieczki w góry: niższe lub wyższe – nie ma znaczenia! Liczy się dobre towarzystwo, bliski kontakt z naturą, niesamowite widoki i to trudne do opisania poczucie wolności, które pojawia się podczas zdobywania górskich szczytów. Do każdej wycieczki górskiej warto jednak przygotować się w odpowiedni sposób. Co powinno znajdować się w plecaku każdego odpowiedzialnego górołaza?

Nie lekceważ pogody!

Pogoda w górach, szczególnie tych wyższych, potrafi być bardzo zmienna. Babia Góra, najwyższy szczyt polskich Beskidów nazywana jest także „Kapryśnicą” właśnie dlatego, że warunki zmieniają się tam bardzo szybko. Dosłownie w pół godziny nad górami mogą pojawić się ciężkie chmury i lunąć deszcz. Oczywiście najlepiej jest sprawdzać regularnie pogodę, ale nie zawsze jest to w pełni wiarygodne źródło informacji. Nawet jeżeli prognozy zapowiadają pełne słońce przez cały dzień warto mieć przy sobie pelerynę na wszelki wypadek. Podobnie, warto nosić również bluzę lub cokolwiek z długim rękawem, na okoliczność nagłego pogorszenia pogody. Na samych szczytach przenikliwy wiatr może być bardzo nieprzyjemny, a temperatury są znacznie niższe niż na dole, w Zakopanem.

Pamiętaj o prowiancie!

Wychodząc na cały dzień górskich wędrówek należy pamiętać o zabezpieczeniu sobie odpowiedniej ilości prowiantu na cały dzień, szczególnie jeżeli na trasie nie ma schronisk turystyczny, gdzie można by się posilić. Dobrym pomysłem są wszelkiego rodzaju żele energetyczne oraz batony proteinowe, warto mieć przy sobie także jakąś słodką przekąskę – wszystko po to, aby uzupełniać na bieżącą swój poziom węglowodanów, które wpływają na energię, z jaką przemy pod górę szczytów. W ciepłe dni, szczególnie jeżeli zaplanowane trasy idą na szlakach w całości wystawionych na promienie słoneczne musimy pamiętać o wodzie. Płyny są podstawą w górach, ich brak może skończyć się niebezpiecznie. Butelka z wodą zawsze powinna znaleźć się w plecaku, aby ulżyć sobie w momencie pragnienia.

Zobacz więcej podobnych artykułów na salonfitness.pl

Redakcja bloco.pl