Siatkówka – jak się przygotować?

Siatkówka jest bardzo popularnym sportem drużynowym, szczególnie w Polsce. Kraj obecnych mistrzów świata w tej dyscyplinie od lat może się pochwalić pełnymi trybunami w halach, zarówno podczas spotkań ligowych, jak i reprezentacyjnych. Siatkówka halowa jest to sport, w którym grają między sobą dwa zespoły po sześciu zawodników w każdym. Gra się do trzech wygranych setów. By wygrać seta trzeba zdobyć dwadzieścia pięć punktów. Wyjątkiem jest tzw. tie-break, czyli piąty set przy stanie dwa do dwóch, który gra się do piętnastu wygranych punktów.

Podstawowe przygotowanie

Siatkówka męska i żeńska różnią się od siebie wysokością siatki. U mężczyzn jej górna krawędź znajduje się na wysokości dwóch metrów i czterdziestu trzech centymetrów, u kobiet na poziomie dwóch metrów i dwudziestu czterech centymetrów.
Taka sama wysokość siatki obowiązuje w siatkówce plażowej, jednak w tym przypadku drużyny liczą po dwóch zawodników. Żeby wygrać mecz wystarczą natomiast dwa sety wygrane do dwudziestu jeden punktów.
Wyraźne różnice występują także w wymiarach boiska. W siatkówce plażowej ma ono szesnaście na osiem metrów, a więc dwie kwadratowe połowy osiem na osiem. W siatkówce halowej wymiary boiska wynoszą osiemnaście na dziewięć metrów, więc połowa to kwadrat dziewięć na dziewięć metrów.
W siatkówkę, oprócz oczywiście zawodowców, bardzo często i chętnie grają amatorzy w celach rekreacyjnych. Zwłaszcza siatkówka plażowa kojarzy się z letnim urlopem, słońcem i piaskiem.

Często pada pytanie, jaką piłkę do siatkówki kupić

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ inna gra się w siatkówkę plażową, a inna w halową. Piłki te różnią się od siebie parametrami. Najważniejsza różnica polega jednak na ciśnieniu, piłka w plażówce jest bardziej miękka. Istnieje kilku znanych i cenionych producentów piłek do siatkówki i warto kupować piłki od nich. Trzeba liczyć się z wydatkiem przekraczającym dwieście złotych, ale taka piłka będzie służyć bardzo długo. Warto również zaopatrzyć się w pompkę, która się przyda kiedy z piłki ujdzie za dużo powietrza.
Kiedy posiada się już piłkę do gry w siatkówkę, można jej używać praktycznie wszędzie. Można ja sobie wzajemnie poodbijać i nie potrzebować do tego żadnej siatki, choć żeby rozegrać mecz można wykorzystać np. jakąś bramę i kawałek terenu. Piłka do siatkówki charakteryzuje się również tym, że jest w miarę uniwersalna, tzn. można nią zagrać także w piłkę nożną w hali, oczywiście na amatorskim poziomie. Warto uczyć młodzież gry w siatkówkę, ponieważ jest to sport wymagający pracy zespołowej i dużej koncentracji.

Redakcja bloco.pl