Squash od podstaw

Gra polegająca na odbijaniu małej gumowej piłeczki od ściany staje się coraz bardziej popularna w Polsce. W wielu miastach powstają specjalne areny z kilkoma, a nawet kilkunastoma kortami. Powstaje również wiele lig zarówno amatorskich jak i dla osób zrzeszonych w klubach.

Historia gry

Ojczyzną squasha jest Wielka Brytania i to z niej pochodzą najlepsi zawodnicy na świecie. Powstał prawdopodobnie na początku XIX wieku w londyńskim więzieniu. Było to spowodowane szukaniem alternatywy do gry w tenisa, który był tam zakazany. Równocześnie w jednej w angielskich szkół uczniowie zaczęli grać w podobną grę, używając do gry przekłutej piłki do tenisa. Ta pod wpływem uderzenia rozgniatała się. Prawdopodobnie od tego pochodzi nazwa dyscypliny, ponieważ squash to po polsku „rozgniatać”. Squash jest bardzo ciekawą i dyscypliną, jednocześnie prostszą od tenisa. Dlatego warto spróbować w nim swoich sił.
Dla osób chcących rozpocząć grę, przedstawiamy poniżej najważniejsze zasady gry w squasha. Pozwolą one na rozegranie partii ze znajomymi czy rodziną i sprawdzenie się na korcie. Jeśli nie jesteśmy pewni co do którejś z zasad warto spytać obsługę obiektu. Na pewno bez problemu uzyskamy wszystkie potrzebne do gry informacje. W obiektach często można również wypożyczyć sprzęt co powoduje że grę możemy rozpocząć tak naprawdę bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jedynym będzie wynajęcie kortu.

Zasady gry w Squasha

Mecz squasha gra się do trzech wygranych setów. Seta wygrywa zawodnik który zdobędzie jako pierwszy 11 punktów. Należy jednak podobnie jak w siatkówce posiadać dwa minimum dwa punkty przewagi. Oznacza to, że set nie może zakończyć się wynikiem 11:10. Przy tym stanie musi zostać rozegrany jeszcze jeden serwis. Po wygraniu go przez prowadzącego zawodnika stan seta zmieni się na 12:10 i wtedy set uznaje się za wygrany. Pierwszy serwujący wybierany jest na drodze losowania. W kolejnych rozgrywkach serwuje zawodnik który zdobył poprzedni punkt. Serwis wykonuje się na zmianę z lewej i prawej strony kortu. Podczas serwisu przynajmniej jedna stopa musi znajdować się w specjalnym kwadracie serwisowym. Dodatkowo stopa nie może dotykać żadnej z linii ograniczających kwadrat. Serwis uznaje się za prawidłowy jeśli piłka odbije się pomiędzy górną, a środkową linią na ścianie frontowej boiska a następnie wpadnie w pole przeciwnika. Piłka następnie jest odbijana przez zawodników naprzemiennie. Za każdym razem musi ona zostać odbita od frontowej ściany. Punkt zdobywa się gdy przeciwnik nie zdoła odbić piłki lub gdy zostanie ona uderzona w aut lub odbije się dwa razy od podłogi przed odbiciem.