Pierwsze zawody w terenie

Jeśli jesteś amatorem biegania i masz już za sobą pierwsze doświadczenia z treningami, być może kusi cię perspektywa spróbowania swoich sił w nieco trudniejszym terenie niż na co dzień. Nie ma w tym nic dziwnego. Co roku organizowanych jest całe mnóstwo wydarzeń sportowych zarówno w polskich górach, jak i za granicą. Trudny wysiłek fizyczny w okolicznościach przyrody, które swoimi widokami nie raz zapierają dech w piersi oraz kontakt z naturą, jakiej nie doświadczymy w miastach, dla wielu okazuje się wyjątkowym przeżyciem zapamiętanym na całe życie.

Bezpieczny wyścig

Jak powszechnie wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Tutaj również sprawdza się ta zasada. Kiedy raz doświadczymy nieopisanej satysfakcji z ukończenia wyzwania, zaraz pragniemy tam wrócić i przeżyć to raz jeszcze.

Podstawą dla bezpiecznego ukończenia wyścigu organizowanego w górach jest odpowiednie przygotowanie, szczególnie jeśli nie mamy dużego doświadczenia ze zmaganiami w terenie. Równie ważny, co trening, będzie w tym wypadku fakt, jaki sprzęt na biegi górskie zdecydujemy się wybrać.

Podstawowych elementem, o którym nie da się zapomnieć, to buty. Różnorodność dyscyplin związanych z bieganiem powoduje coraz większe wyspecjalizowanie sprzętu pod kątem określonych warunków, w jakich odbywa się wyścig. Nie każde obuwie będzie odpowiednie na górski teren. Tutaj warto zaopatrzyć się w parę dedykowaną do brnięcia przez błoto lub szybkiego przemieszczania się po nierównościach, w zależności od tego, jaki teren przeważa na wybranej przez nas trasie. Buty takie mają zazwyczaj znacznie mniejszą amortyzację, niż te do biegania po asfalcie i chodnikach, za to ich przewagę stanowi podeszwa z odpowiednim bieżnikiem. Poza tym but powinien być elastyczny i odpowiednio dopasowany.

Dodatkowa odzież

Czym dłuższy wyścig, tym więcej możliwych scenariuszy należy wziąć pod uwagę. Jeśli planujemy udział w maratonie lub ultramaratonie, warto rozważyć zabranie dodatkowej odzieży. Jej dobór powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, które najprościej zbadać na treningach. Dla jednych będą to okulary przeciwsłoneczne, dla innych czapka z daszkiem. Podobnie będzie z rękawiczkami i kominami, czy skarpetkami. Jednak rzeczą, którą zawsze warto zabierać, jest kurtka przeciwdeszczowa. Nie waży dużo i nie zajmuje miejsca, a nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.

Wszystkie te drobiazgi wraz z wodą lub izotonikiem bez problemu zmieścimy w małym plecaczku z bukłakiem.

Ostatnią rzeczą, o której trzeba pamiętać, to aby nie zabierać na zawody nowych rzeczy. Wszystkie ubrania i sprzęt powinny być wcześniej przetestowane na treningach.

Redakcja bloco.pl