Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle

Buty trailowe – atrybut każdego biegacza

Data publikacji 30 czerwca 2020

Osoby, które rozpoczynają przygodę z bieganiem, często nie przywiązują wagi do butów, zakładając zwykłe trampki lub adidasy. Prawda jest taka, że uprawiając jogging, powinno zadbać się o właściwe wyposażenie. Obuwie stanowi jego podstawową część. Najodpowiedniejsze będą więc buty trailowe. Jakie cechy przemawiają na ich korzyść i jaki model wybrać?

Czym wyróżniają się buty trailowe?

Od zwykłych butów szosowych różnią się rodzajem bieżnika, na który składają się wystające elementy podeszwy. Zapewniają one lepszą przyczepność do podłoża. Bieżnik wykonany jest z wysokiej jakości gumy, a im większe wypustki, tym mniejsze ryzyko „poślizgu” na przemierzanej drodze.

Kolejnym ważnym czynnikiem podczas biegania jest stabilizacja stopy. Niewątpliwie dzięki butom trailowym jest ona zapewniona. Ich konstrukcja, w tym bardziej zwarta i wytrzymała cholewka sprawiają, że kostka jest bezpiecznie osadzona. Nadmierne jej ruchy na zewnątrz i do wewnątrz mogłyby skutkować kontuzją np. skręceniem lub zwichnięciem.

Niemniej istotna jest amortyzacja. W trakcie biegu stopy uderzają o podłoże, szczególnie narażone na przeciążenia są wtedy stawy skokowy i piszczelowo-strzałkowy. Skalista i twarda ziemia wymaga większych właściwości amortyzacyjnych obuwia. Buty trailowe charakteryzują się dużym dropem, czyli widocznym spadkiem wysokości pomiędzy przodem a tyłem buta. Dokonując zakupu, warto zastanowić się, na jakiej nawierzchni wykonuje się biegi. Wyższy drop oznacza piętę położoną wyżej od palców, a więc większą amortyzację. Świetnie sprawdza się zatem na skalistej trasie. „Mokre” treningi, a więc bieganie po lesie lub w błocie są mniej wymagające, wystarczy drop na poziomie 6-4 mm.

Rodzaje butów trailowych

Niektórym ludziom wydaje się, że zaopatrzenie się w specjalistyczne obuwie do biegania jest skomplikowane. Nic bardziej mylnego. Aby nie doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych ciała, a czynność biegania sprawiała przyjemność, wystarczy znać swój rozmiar buta oraz zdefiniować swoje indywidualne potrzeby. Buty trailowe dobiera się ze względu na rodzaj nawierzchni, na której będą używane. Mogą to być:

  • skaliste tereny;
  • miękkie drogi (np. szutrowe, leśne);
  • błoto;
  • asfalt.

W górach zdają egzamin buty trailowe z grubą podeszwą i nieco krótszymi, gęsto ułożonymi wypustkami, dzięki którym stopy nie ślizgają się po skałach. Gdy przyjdzie komuś biegać po lesie lub w błocie, najlepszą opcją będą buty o niskiej amortyzacji i rozbudowanym bieżniku (z wysokimi wypustkami). Drogi asfaltowe wymagają zaś gładkiej i grubej podeszwy z wysokim dropem. 

Redakcja bloco.pl

Redakcja Bloco.pl to zespół entuzjastów aktywnego stylu życia, którzy z pasją tworzą treści związane z turystyką, sportem, rekreacją oraz lifestyle’em. Naszym celem jest inspirowanie czytelników do odkrywania nowych miejsc, dbania o kondycję fizyczną oraz czerpania radości z aktywnego spędzania czasu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?