Motywacja do sportu – jak się zmotywować?

Na pytanie, jak zmotywować się do sportu, trudno jest odpowiedzieć jednoznaczne i znaleźć gotową receptę dla każdego, ponieważ każdy człowiek jest inny. Jednego zmotywują aspekty zdrowotne, innego estetyczne, jeszcze innego towarzyskie. Zależnie od tego, kto ma jaką motywację i jaki charakter, może wybrać odpowiednią dyscyplinę sportu, których jest mnóstwo.

Domowa siłownia

Jeżeli dana osoba chce ćwiczyć samotnie i lubi ciszę i spokój, może zorganizować sobie siłownię domową lub ćwiczyć u siebie bez sprzętu, bądź też zacząć biegać po lesie. Osoba lubiąca ćwiczyć wśród ludzi może iść na siłownię, fitness, zumbę czy jeszcze coś innego. Może także umówić się ze znajomymi, wynająć np. salę sportową i pograć w piłkę lub zorganizować turniej tenisa stołowego. Niezależnie od tego, komu jaka motywacja przyświeca, uprawianie sportu jest korzystne zarówno dla ludzkiego ciała, jak i ducha.
Co jednak jeśli naprawdę ktoś nie ma motywacji i brakuje mu czasu aby zająć się jakimś sportem? Warto wtedy zacząć od małych kroków. Zacząć ćwiczyć w domu lub iść na siłownię w wolnej chwili rano lub wieczorem, przed pracą lub po. Można na początek także zmienić nawyki. Jeśli ktoś jeździ do pracy samochodem lub komunikacją miejską, niech zacznie jeździć rowerem lub pieszo. Tego typu ruch może nawet wpłynąć korzystnie na samopoczucie i jakość samej pracy. Po pewnym czasie, gdy dana osoba będzie te małe kroki wykonywała regularnie, powinno poprawić się jej samopoczucie, ilość energii powinna się zwiększyć, poprawić powinna się sylwetka. Kiedy ta osoba zobaczy te wszystkie efekty, powinno ją to jeszcze bardziej zmotywować do uprawiania sportu. Jeśli chodziła na siłownię, zacznie robić to częściej i regularnie, podobnie z innymi aktywnościami. Prawdopodobnie zacznie również zdrowiej jeść i spać. Do pracy będzie przychodzić z większą energią. Wiele jest osób, które zaczynały właśnie od metody małych kroków, a dziś biegają maratony.

Sport jest dla wszystkich

Nieprawdą jest to, że sport jest to, że sport jest tylko dla ludzi młodych. Praktycznie w każdym wieku można zacząć go uprawiać, oczywiście na miarę swoich aktualnych możliwości zdrowotnych, czasowych i finansowych. Są bowiem takie pasje, które są dość kosztowne, np. bycie alpinistą. Zwykły jogging kosztuje niewiele, warto jednak zaopatrzyć się w dobre buty do biegania i nie oszczędzać na nich. Chodzi tutaj przecież o poprawienie własnego zdrowia, a biegając w nieodpowiednich butach można nabawić się niepotrzebnych problemów. Sport to zdrowie i należy go polecać każdemu, choć każdy powinien podejść do niego odpowiedzialnie.

Redakcja bloco.pl