Zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiet w ciąży
Data publikacji 15 lutego 2021Jeżeli wydaje ci się, że w ciąży możesz jeść bezkarnie wszystko, na co tylko masz ochotę, to niestety jesteś w błędzie, który może się kosztować utratę zgrabnej sylwetki. Przyszłe mamy mają sporą tendencję do przeceniania tego, ile wynosi ich zapotrzebowanie na kalorie.
Co znajdziesz w artykule?
- Jedz za dwoje – mit czy prawda?
- Pierwszy trymestr ciąży – zapotrzebowanie kaloryczne
- Zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiet w ciąży
- Bezpieczny przyrost masy ciała w ciąży
Jedz za dwoje – mit czy prawda?
Często wydaje się, że skoro w ciele rozwija się teraz nowe ciało, kobiety muszą karmić już nie tylko siebie, ale także i małego potomka. Jest to prawda, ale w rzeczywistości twój maluszek nie potrzebuje aż tak dużo pokarmu. Póki co jego zapotrzebowanie jest bardzo niskie. Ciąża nie powinna zatem skłonić cię do przejadania się. Jeżeli teraz zaczniesz się objadać, później znacznie trudniej będzie ci powrócić do dawnej i szczupłej sylwetki.
Pierwszy trymestr ciąży – zapotrzebowanie kaloryczne
Tak naprawdę w pierwszym trymestrze ciąży twoje zapotrzebowanie na kalorie pozostaje zwykle niemalże bez zmian. Powinnaś jeść tyle, co dotychczas. Stosuj więc swoją zwyczajną dietę, jeśli tylko dobrze się na niej czujesz i jeśli w pełni ci ona odpowiada. Nie możesz spożywać większych ilości pokarmów, gdyż doprowadzi cię to do tycia. Oczywiście ciąża rządzi się swoimi prawami i na pewno spowoduje u ciebie znacznie większą ochotę na te różnorodne produkty spożywcze, jakich nigdy wcześniej nie tykałaś oraz zwiększone łaknienie na słodycze i niezdrowe przekąski, jednakże z pokusami jesteś w stanie i powinnaś walczyć. Czasami możesz sobie pozwolić na coś niekoniecznie zdrowego, ale pamiętaj, by uwzględnić to w bilansie kalorycznym. Na ogół staraj się jednak jeść zdrowo. Odżywcze i wartościowe posiłki lepiej wpłyną na rozwój maluszka.
Zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiet w ciąży
W trakcie ciąży organizm kobiety zużywa dodatkową energię, aby zapewnić prawidłowy rozwój płodu. Szacuje się, że potrzeby kaloryczne podczas ciąży wynoszą około 75 000-80 000 kcal. W związku z tym, zaleca się zwiększenie kaloryczności diety o około 300 kcal/dzień.
W pierwszym trymestrze ciąży zapotrzebowanie energetyczne nie zmienia się. Kobieta powinna nadal zdrowo się odżywiać i dostarczać tyle samo kalorii, co przed ciążą. W drugim trymestrze zaleca się zwiększenie kalorii o około 360 kcal/dzień, a w trzecim trymestrze o około 475 kcal/dzień.
Bezpieczny przyrost masy ciała w ciąży
Przyrost masy ciała w trakcie ciąży zależy od wartości wskaźnika BMI przed zajściem w ciążę. Dla kobiet z niedoborem masy ciała (BMI < 18,5 kg/m2) zaleca się przyrost w granicach 12,5-18 kg. Dla kobiet z prawidłową masą ciała (BMI od 18,5 do 24,9 kg/m2) zaleca się przyrost w granicach 11,5-16 kg. Dla kobiet z nadwagą (BMI od 25,0 do 29,9 kg/m2) zaleca się przyrost w granicach 7-11,5 kg, a dla kobiet z otyłością (BMI ≥ 30,0 kg/m2) zaleca się przyrost w granicach 5-9 kg.